- Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr jednal v USA o pokračování spolupráce v kybernetické bezpečnosti s administrativou prezidenta Trumpa
Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr a ředitel kabinetu Roman Pačka absolvovali v uplynulých dnech pracovní cestu do Spojených států amerických, kde jednali o spolupráci v kybernetické bezpečnosti s představiteli nové americké administrativy.
- Vydali jsme Čtvrtletní přehled hrozeb pohledem NÚKIB Q1/2025
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v rámci inovace svých pravidelných reportů vydal první čtvrtletní report o kybernetických incidentech. Nový „Čtvrtletní přehled hrozeb pohledem NÚKIB“ je věnovaný nejen evidovaným incidentům, ale také širšímu kontextu hrozeb relevantních pro Českou republiku či dlouhodobějším trendům. Cílem je poskytnout nejen bezpečnostní komunitě, ale také veřejnosti komplexnější a analyticky hodnotnější informace, které se zaměří nejen na samotné incidenty evidované NÚKIB, ale také na širší kontext kybernetických hrozeb v rámci českého kyberprostoru, jež NÚKIB dlouhodobě sleduje.
- Další ročník kyberbezpečnostní konference CYBER_CON se blíží, zapojte se do tvorby programu
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) připravuje ve spolupráci s partnery již 11. ročník jedné z největších českých konferencí se zaměřením na kybernetickou a informační bezpečnost – CYBER_CON. Akce, která je určena nejen expertům ze státní, soukromé a akademické sféry, ale i studentům a zájemcům o téma kyberbezpečnosti, se letos uskuteční ve dnech 17. a 18. září 2025 v areálu brněnského výstaviště.
- Návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti schválila Poslanecká sněmovna
V pátek 25. dubna 2025 schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti ve třetím čtení. Návrh zákona tak nyní míří do Senátu.
- Upozorňujeme na metodu „harvest now, decrypt later“
Kvantové počítače kromě benefitů pro mnohá odvětví přinášejí i potenciální hrozbu pro kybernetickou bezpečnost. Ta spočívá v tom, že dostatečně výkonný kvantový počítač by mohl být v budoucnu schopný prolomit většinu dnes používaných kryptografických algoritmů. Tyto algoritmy přitom chrání klíčové aspekty digitální bezpečnosti, jako jsou šifrování komunikace, autentizace či digitální podpisy. „Harvest now, decrypt later“ (HNDL) je strategie, při níž útočník již dnes zachytává a ukládá šifrovanou komunikaci, kterou zatím nedokáže rozšifrovat. Doufá však, že v budoucnu — s nástupem kvantových počítačů — bude mít dostatečné prostředky k prolomení použité kryptografie a k dešifrování těchto dat, která mohou být i s časovým odstupem stále hodnotná.